Signature Collection EuroVintage 7.5″ – RL (Up To 75″) Engineered Hardwood - Fawn EVFAWN75
  • Model: EVFAWN75
  • Shipping Weight: 1.8 lbs
  • In Stock: 0
  • Availability: Out of Stock
  • Manufactured by: RA Seigal
Report a cheaper price seen elsewhere
We're so confident in our low prices, we offer a Beat-a-Price Guarantee:
We'll beat our competitors' Out the Door price on any identical product.
(Proof of Advertised Price Required)!
Sold by the Box: 31.086 sq ft per box
Boxes Needed: 0
You are ordering 0 boxes total.
Total to Order: 0.00 sq ft
Estimated Underlayment: 0 rolls (100 sq ft rolls)
Product Details
Offers a premium sliced wire brushed European Oak in a 7.5” width and long length (on avg 75% will be 75” long). These are very elegant grain patterns that provide high end luxury styling. Some colors feature a reactive fumed look to offer a rich deep tone. Reclaimed Graphite offers chiseled edges and a more rustic weathered look.
Brand: Signature Collection
Collection: EuroVintage
Color: Fawn
SKU: EVFAWN75
Plank Size: 7.5″ – Random Length (Up To 75″)
Thickness: 12.7 MM (1/2″) Thickness
Construction: 7 Cross-ply Engineered
Finish: UV Laquer Finish
Veneer: 2 MM Wear Layer
Gloss Level: Matte (7-10%)